Erasmus wspomina pobyt w Rydze

Erasmus wspomina pobyt w Rydze

Nasi uczniowie – członkowie grupy realizującej projekt „Ścieżki w Europie” w ramach programu Erasmus + spędzili tydzień w Rydze (na Łotwie). Pracowali tam wspólnie z rówieśnikami z Niemiec, Hiszpanii, Danii, Francji i Irlandii Północnej oraz gospodarzami – nad produktami projektu. Pobyt i warsztaty w Rydze, w trakcie których towarzyszyli im: pani Katarzyna Cieślak-Ostrowska (koordynatorka projektu), panowie: Damian Dziedziul i Piotr Matusiak – był okazją do wielonarodowych spotkań oraz poznania kultury i obyczajów nadbałtyckiego państwa i jego stolicy.

Oto wrażenia i refleksje naszych licealistów:

„To był mój drugi wyjazd na spotkanie podsumowujące kolejny rok naszej pracy. Zarówno w zeszłym, jak i w tym roku przepełniają mnie pozytywne emocje. To była kolejna wielka przygoda, którą zapamiętam do końca życia. Wspaniali ludzie, świetna atmosfera i nowo poznane miejsce. Najbardziej w całym projekcie doceniam możliwość poznania ludzi z różnych krajów. Fascynuje mnie możliwość obcowania z różnymi kulturami. To mieszanka różnych charakterów, zachowań i temperamentów. To zadziwiające, jakie przyjaźnie mogą się narodzić w ciągu zaledwie jednego tygodnia. Dowodem tego jest fakt, iż po dziś dzień utrzymuje kontakt z kilkoma osobami poznanymi w 2015 roku w Danii. Z całego serca zachęcam do udziału w tego typu projektach wszystkich ciekawych świata i spragnionych niezapomnianych przygód.” – Michał Garbacz (klasa III d)

„Podczas mojego pobytu w Rydze, przepięknym mieście, udało mi się poznać wielu ludzi z różnych europejskich krajów. Znacząco poprawiłam również moje umiejętności językowe podczas pracy w moim zespole. Kultura oraz tradycyjne potrawy łotewskie zaskoczyły mnie swą wyjątkowością. Żyjąc w rosyjskiej rodzinie miałam szanse nauczyć się nowego języka. To była również wielka przyjemność zobaczyć starą część łotewskiej stolicy, która według mnie może uchodzić za jedno z najpiękniejszych europejskich miast . Moja wiedza związana z rozmowami kwalifikacyjnymi znacznie się poszerzyła. Jestem naprawdę szczęśliwa, że miałam możliwość uczestniczenia w tym projekcie.” – Kamila Bartoch (kl. III c)

„W tym roku pierwszy raz brałam udział w międzynarodowym projekcie Erasmus+ oraz mogłam uczestniczyć w spotkaniu członków grup projektowych z rożnych krajów, które odbyło się w Rydze. Podczas spotkania mogłam poznać wiele wspaniałych ludzi z Irlandii, Danii, Niemiec, Hiszpanii, Francji czy Łotwy. Zostaliśmy podzieleni na grupy wielokulturowe, aby razem pracować nad powierzonymi zadaniami. Udział w spotkaniu wzbogacił nas o wiedzę na temat znajdowania i ubiegania się o pracę czy życia w rożnych krajach Europy, co może się okazać niezwykle przydatne w niedalekiej przyszłości. Oprócz pracy mieliśmy okazję zwiedzić stolicę Łotwy oraz inne warte zobaczenia miejsca. Bardzo interesującym doświadczeniem była możliwość poznania łotewskiej kultury od rodzin, u których mieszkaliśmy. Każdego dnia mieliśmy okazję dowiedzieć się niezwykłych rzeczy o wszystkich krajach biorących udział w projekcie. Bardzo miło wspominam ten wyjazd, dzięki któremu mogłam rozwijać swoje rożne umiejętności i kompetencje.” – Laura Przydróżna (kl, II a)

„Wyjazd do Rygi w ramach projektu Erasmus+ był dla mnie niesamowitym przeżyciem. Po raz pierwszy odwiedziłam wschodnią Europę i zauważyłam wiele różnic. Spotkałam wiele wspaniałych osób, z którymi długo pozostanę w kontakcie. Poprzez pracę nad projektem miałam okazję ulepszyć nie tylko swoje umiejętności językowe, ale i aktorskie, ponieważ byłam w grupie przygotowującej przedstawienie. Łotwa okazała się interesującym krajem z zaskakującą kuchnią. Rodzina, która mnie gościła, traktowała mnie jak własną córkę. Pobyt w Rydze podobał mi się ponieważ tamtejsi uczniowie z entuzjazmem i chętnie pokazywali nam piękne miejsca. Podczas przygotowań do przedstawienia zżyłam się z moją grupą. Dużo dyskutowaliśmy o rzeczach charakterystycznych dla naszych krajów. Mimo że wszyscy mieszkamy w Europie, nie jesteśmy tacy sami. Erasmus+ uświadomił mi, że jest jeszcze wiele do odkrycia, jeśli tylko ma się chęć, by podróżować i rozmawiać z ludźmi.” – Julia Jancelewicz (kl. III c)

„Spotkanie, które odbyło się w ramach projektu Erasmus+, było dla mnie wyjątkowym przeżyciem. To była jedyna taka okazja na poznanie tak wielu niezwykłych ludzi pochodzących z siedmiu państw Europy. W trakcie tygodnia spędzonego w łotewskiej szkole zdobyłam przyjaciół o zupełnie różnych narodowościach. Poznałam ich kulturę i wymieniłam się z nimi swoimi doświadczeniami. Poprawiłam swoje umiejętności językowe, płynność posługiwania się językiem angielskim oraz zdobyłam nową wiedzę. To był mój pierwszy pobyt na Łotwie, wiem, że będę wspominać go przez długi czas, ponieważ spędziłam tam wiele przyjemnych chwil. Mogłam poznać tradycyjną kuchnię łotewską, cieszyć się pięknymi widokami starego miasta w Rydze i zwiedzić ją w towarzystwie wspaniałych osób. Mam nadzieję, że w przyszłości będę miała możliwość wzięcia udziału w podobnym projekcie.” – Paulina Jarosz (kl. III a)

„Już po raz drugi miałam możliwość udziału w międzynarodowym projekcie Erasmus+, którego główne spotkanie i podsumowanie pracy miało miejsce w tym roku w Rydze, na Łotwie. Gospodarze spisali się bardzo dobrze. Łotysze są nadzwyczaj ciepłymi i otwartymi ludźmi, którzy stanęli na wysokości zadania abyśmy poczuli się w ich kraju jak w domu. Każdego dnia czekało nas wiele atrakcji takich jak apel z okazji Dnia Kobiet czy zwiedzanie Starego Miasta Rygi, które łączyły w sobie dobrą zabawę, wspólną integrację oraz poznawanie nowych kultur. W czasie porannym i popołudniowym, prac nad projektem było dużo, ale dzięki temu mogłam poprawić swoje zdolności językowe na poziomie zaawansowanym używając profesjonalnego słownictwa, a nie tylko na poziomie komunikatywnym. W projekcie brało udział siedem państw : Polska, Łotwa, Irlandia Północna, Francja, Hiszpania, Dania i Niemcy, więc mix kulturowy z którym się tam spotkałam, jak np. hiszpański temperament czy irlandzka bezpośredniość pozwoliły mi szerzej spojrzeć na świat, nauczyć się tolerancji, a przy tym naładować się pozytywną, płynącą od tych ludzi, energią. Tematem przewodnim mojej grupy na warsztatach była w tym roku rozmowa o pracę: jak się do niej przygotować, jakie zdobyć dokumenty i jak się podczas niej zachowywać. Na pewno wiele tych cennych rad zostanie przeze mnie zapamiętanych i wykorzystanych w przyszłych staraniach o wymarzoną pracę. Praca w tym projekcie pozwoliła mi w młodym wieku wejść w świat biznesu i poznać prawa, które nim rządzą. Nauczyła mnie pracy zespołowej, wiary we własne możliwości, otwierania się na nowe doświadczenia, a przede wszystkim ukształtowała we mnie chęć samorealizacji.” – Agata Nastalska (kl. III a)

Erasmus logo

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Wizyta w szkole partnerskiej w Portugalii

Wizyta w szkole partnerskiej w Portugalii

W dniach 11-15 listopada grupa 7 uczniów z klas III i IV z paniami Ewą Suchecką i Bogną Łasicą odwiedzała szkołę partnerską w Póvoa de Lanhoso w Portugalii, gdzie z jeszcze jedną partnerską szkołą z Hiszpanii uczestniczyła w zajęciach proponowanych przez gospodarzy w ramach programu Erasmus+...

O wolności nigdy dosyć!

O wolności nigdy dosyć!

Narodowe Święto Niepodległości to zawsze okazja do podniosłych słów, które uświadamiają nam, jak ważna jest wolna i niepodległa Ojczyzna. Tak też było i w tym roku, kiedy to klasa I B zaprosiła do szkolnej auli na akademię z okazji 11 listopada. Mieliśmy okazję wysłuchać lekcji historii, ale...

Aktualności sportowe, czyli większe i mniejsze sukcesy naszych reprezentacji.

Aktualności sportowe, czyli większe i mniejsze sukcesy naszych reprezentacji.

W ostatnim czasie nasi uczniowie reprezentowali szkołę w licznych zawodach sportowych. Drużyna piłkarska chłopców, mimo że nie zaznała goryczy porażki w  żadnym z meczów, w związku ze słabszym bilansem goli strzelonych i straconych musiała uznać wyższość rywala "zza miedzy" czyli ZSE i zajęła...