DKK na Żywej Bibliotece
7 czerwca Dyskusyjny Klub Książki pod przewodnictwem pani Doroty Chrzanowskiej-Florków pojechał do Żywej Biblioteki we Wrocławiu. Tym razem nie dyskutowaliśmy o książkach tylko z książkami.
W katalogu Żywej Biblioteki znaleźliśmy paletę Żywych Książek, czyli osób prezentujących różne mniejszości. Osoby w jakiś sposób dyskryminowane, wykluczone. W sumie Żywa Biblioteka dysponowała 29 osobami, przy czym każda z nich miała do opowiedzenia inną historię. Celem tych rozmów było otworzenie się na odmienność, przełamanie stereotypów i pozbycie się uprzedzeń. Dzięki książkom możemy odkrywać wiele ciekawych opowieści. Żywa Biblioteka pozwoliła nam zaś poznać prawdziwe historie ludzi żyjących w rzeczywistym świecie, tu i teraz. Taki dialog pokazał nam, że rozmowa powinna łączyć zamiast dzielić, a różnice w bagażu doświadczeń nie powinny nikogo spychać na margines społeczeństwa. Choć idea Żywej Biblioteki początkowo nas zadziwiła, to okazała się wspaniałym przedsięwzięciem. Oryginalność pomysłu dała nam niezapomniane doświadczenie rozmowy, która pozwoliła nam poznać bliżej osoby, które przez społeczeństwo zostały określone jako „inne”. Przecież wyróżnianie się nie jest czymś negatywnym.
Rozmawialiśmy z osobą niepełnosprawną, niebinarna, wytatuowaną, chorą na schizofrenię, z Syryjczykiem, ateistą.
Pełny katalog
Były to niezapomniane rozmowy i ciekawe doświadczenie. Opuściliśmy bibliotekę z uczuciem niedosytu, chcielibyśmy wrócić na kolejną edycję.