Klasa II e w wehikule czasu w „Centrum Historii Zajezdnia”.
Wystawa stała „Wrocław 1945-2016” – scenograficzna, interaktywna i multimedialna ekspozycja wzbogacona zdjęciami, materiałami audio-wideo oraz oryginalnymi eksponatami. Opowieść o powojennych losach Wrocławia i jego mieszkańcach – przybyszach z Kresów Wschodnich II RP, i innych części kraju, którzy stworzyli społeczną, kulturową i naukową strukturę miasta. Zaaranżowana w dawnej zajezdni autobusowej nr VII przy ulicy Grabiszyńskiej, miejscu niezwykle ważnym z perspektywy lokalnej historii: to tam w 1980 roku rodziła się wrocławska „Solidarność”.
To tam 4 czerwca, 2024 roku uczniowie klasy 2e wraz z wychowawcą Sławomirem Zimniakiem oraz nauczycielką historii Małgorzatą Szymańską zwiedzali wystawę i bawili się świetnie jako historycy odkrywający kluczowe zagadnienia historii XX wieku. Nie było to klasyczne oglądanie wystawy. Uczniowie podzieleni na zespoły mieli do wykonania zadania, do których odpowiedzi znajdowały się w ekspozycji tematycznej np.: „Powojenne losy Wrocławia”, „Droga do polskiego Wrocławia”, „Dorobek naukowy i sportowy miasta w dobie PRl- u”, „Opozycja polityczna, Solidarność, Stan Wojenny, Obrady Okrągłego Stołu”. Ekspozycja robi wrażenie, a zadania okazały się proste dla uważnych i dociekliwych.
Przed budynkiem zajezdni wysłuchaliśmy koncertu zorganizowanego w ramach obchodów 35 -lecia częściowo wolnych wyborów 1989 roku, w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Usłyszeliśmy m.in. utwór „Kocham Wolność” zespołu „Chłopcy z Placu Broni” czy „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C. Trzeba dodać, że gościem honorowym był obecny tam Władysław Frasyniuk związany z wrocławską Solidarnością i obecny wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń.