Sezon teatralny rozpoczęty!
„Zmasowany atak na Operę”, tak można określić szkolny wyjazd, który odbył się 1 marca. Około 100 osób zasiadło w piątkowy wieczór w pięknym wnętrzu Opery Wrocławskiej na premierze „Manekinów” według prozy Brunona Szulza. O samym spektaklu czytamy „Manekiny to opera kameralna autorstwa Zbigniewa Rudzińskiego (1935-2019). Kompozytor oparł libretto na prozie Brunona Schulza (1892-1942). Za pierwowzór literacki posłużyły mu opowiadania ze zbioru Sklepy cynamonowe wydane w 1933 roku: Manekiny, Traktat o manekinach albo Wtóra Księga Rodzaju, Traktat o manekinach. Ciąg dalszy oraz Traktat o manekinach. Dokończenie. (…) Manekiny Rudzińskiego zostały wystawione po raz pierwszy w Operze Wrocławskiej w 1981 roku.”
Po ponad 40 latach od premiery mogliśmy zmierzyć się z tym onirycznym i niezwykle ciekawym formalnie i muzycznie dziełem, które na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że zachęci też do samodzielnych spotkań ze sztuką operową.
Tymczasem już w najbliższy piątek ( 8 marca) klasy II będą miały możliwość obejrzeć „Sen nocy letniej” mistrza Szekspira w adaptacji scenicznej Magdaleny Piekorz w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że „Jedna z najzabawniejszych i najbardziej wyrafinowanych sztuk Williama Shakespeare’a poświęconych zgłębianiu natury uczuć” (cyt. ze strony spektaklu) – zachwyci młodych odbiorców, tak jak to dzieje się od wielu lat.
Pierwszoklasiści 18 marca w Teatrze Komedia we Wrocławiu spotkają się z „Zemstą” Aleksandra Fredry w reżyserii Pawła Okońskiego, który w klasycznej formie bawi, prezentując nasze wady i cnoty.
Marcowe spotkania ze sztuką sceniczną zakończy spektakl „Ksiądz Marek” w Teatrze Polskim we Wrocławiu, na który 22 marca wybiorą się klasy humanistyczne. Dzieło Słowackiego, wyreżyserowane przez Jacka Bunscha „(…) to wielki teatr wojny – każdej wojny. Przestrzeń spektaklu to miasto niekończących się walk, miasto przywodzące na myśl zarówno współczesne Aleppo, jak i ruiny, w których toczyły się historyczne zmagania XX wieku” – czytamy na stronie Teatru.
Nad koordynacją szkolnego programu edukacji teatralnej czuwa od lat pani Irmina Nowak.