Młodzi o przyszłości Europy

Młodzi o przyszłości Europy

Nasze liceum, na zaproszenie Urzędu Miasta Bolesławiec zostało włączone do międzynarodowego projektu „Next – young NEET’s shaping expectations for the future of Europe”. Pisaliśmy już o pracy grupy przygotowującej się do pierwszego spotkania we włoskim mieście Faenza, które jest koordynatorem projektu. Naszą „silną” grupę projektową reprezentowali : Agata Szałasz (kl. IIIc), Oliwier Skorupiński i Borys Lech (z kl. IIId), pod ekspercką opieką pań: Moniki Filipak i Barbary Jusypenko.Właśnie wrócili, pełni wrażeń i planów na kolejne warsztaty, które odbędą się za 2 miesiące w Schwäbisch Gmünd  (Niemcy). 

Oto relacja koordynatorki grupy, pani Moniki Filipak

Za nami pierwsze międzynarodowe spotkanie w ramach projektu „NEXT – young NEET’s shaping expectations for the future of Europe” we włoskiej Faenzie.

Projekt ma na celu stworzenie wspólnej ścieżki dialogu i dyskusji wśród młodych ludzi oraz pomiędzy nimi a władzami lokalnymi. Wspólne spotkania przedstawicieli Włoch, Cypru, Portugalii, Polski, Niemiec, Łotwy, Malty i Bułgarii mają służyć zidentyfikowaniu narzędzi i możliwości na szczeblu lokalnym i unijnym, które mogą stymulować rozwój młodych ludzi. Podczas spotkania 11 – 14 marca nasza młodzież brała udział w panelu eksperckim i licznych warsztatach dotyczących rynku pracy.

Panel ekspercki dotyczył prawnych aspektów związanych właśnie z rynkiem pracy we wszystkich wspomnianych krajach, dyrektyw unijnych, wdrożonej/wdrażanej pomocy, ale także problemów z jakimi borykają się młodzi ludzie, którzy wchodzą na rynek pracy, wpływu pandemii COVID-19 na ten rynek, edukacji i tego, co należy zmienić. Głos, oczywiście, zabrała też młodzież, która – wspólnie z ekspertami – szukała rozwiązań, dzieląc się przy tym swoimi doświadczeniami.

Część warsztatowa dotyczyła „nowych umiejętności” wymaganych obecnie przez rynek pracy, których znaczną część stanowiły kompetencje 4K (komunikacja, kooperacja, kreatywność, krytyczne myślenie).

Kolejnym wyzwaniem była gra edukacyjna „Symulacja Parlamentu Europejskiego”. Podczas tej aktywności młodzi ludzie dyskutowali i debatowali nad ważnymi dla nich kwestiami, jak m.in.: rynek pracy, polityka społeczna, ekologia, ekonomia, prawa kobiet. Celem zadania było wynegocjować warunki, przekonać „partie” do swoich racji, uzasadnić,  obronić swoje zdanie i zagłosować.

Ostatnie zadanie warsztatowe to Obrady Okrągłego Stołu angażujące młodych ludzi w dyskusję na temat młodych NEET, zatrudnienia, rynku pracy, mocnych i słabych stron pokolenia Z, zagrożeń i możliwych rozwiązań służących poprawie obecnej sytuacji.

Nasza młodzież wspaniale reprezentowała szkołę i miasto. Dojrzale i odpowiedzialnie angażowała się w dyskusje i wszystkie zajęcia warsztatowe. Dzięki swojej kreatywności, otwartym głowom, umiejętności pracy zespołowej poradziła sobie z każdym zadaniem, a zdobyte doświadczenie na pewno zaowocuje w przyszłości.

Językiem spotkania był oczywiście język angielski.

Nasz szkolny team – wśród tak wielu aktywności – znalazł oczywiście jeszcze czas na poznawanie włoskiej kultury, zwiedzanie miasta i delektowanie się pyszną kuchnią ?

Bardzo dziękuję Agacie, Borysowi i Oliwierowi za ich wspaniałą postawę i piękne reprezentowanie szkoły, a reszcie zespołu Emilce, Marysi, Alicji i Wiktorii za wspólną pracę i przygotowania. Przed nami kolejne międzynarodowe spotkanie i nowe wyzwanie. Tym razem rozmawiać będziemy o (NIE)RÓWNOŚCI PŁCI – świadomości i wyzwaniach społecznych. Już się cieszę na dalszą pracę z Wami!

Monika Filipiak, pedagog szkolny

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Podróż z „Kandydem” w Operze Wrocławskiej

Podróż z "Kandydem" w Operze Wrocławskiej

Kontynuujemy program "KulturalneLO", czyli spotkania ze sztuką "na żywo". W nowy rok 2025 weszliśmy w rytmie niezwykłych kompozycji Leonarda Bernsteina, wystawianych w Operze Wrocławskiej pod tytułem "Kandyd". Na stronie Opery czytamy - "Leonard Bernstein pracował równolegle nad Kandydem i West...

Ranking 2025 – kolejny ze „Srebrną Tarczą”

Ranking 2025 - kolejny ze "Srebrną Tarczą"

Bardzo cieszymy się z faktu, że kolejny rok podtrzymujemy wysoki poziom i ponownie możemy pochwalić się "Srebrną Tarczą" w Rankingu Perspektyw 2025. Na sukces, którym jest awans na pozycję 266 w Polsce oraz 18 miejsce na Dolnym Śląsku zapracował rocznik absolwentów 2024, który uzyskał wysokie...

Biochemia jest ciekawa, zwłaszcza na Uniwersytecie

Biochemia jest ciekawa, zwłaszcza na Uniwersytecie

W sobotę 11.01.2025 grupa 7 uczniów (klasy 2c, 3c, 3f) wraz z panią Karoliną Jarząbek wzięła udział w zajęciach na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Biotechnologii w ramach współpracy między naszymi placówkami. Zajęcia "Ciekawa Biochemia" dotyczyły analizy spektrofotometrycznej próbek...