Dla Planety, czyli dla nas!
O tym, jak ważna jest ochrona środowiska nikogo przekonywać nie trzeba, ale na pewno wciąż niewystarczająca jest wiedza o tym, co możemy zrobić, by chronić naszą planetę i mieć wpływ na jej stan. Dlatego na wniosek Powiatu Bolesławieckiego nasza szkoła otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu na przeprowadzenie działań proekologicznych. 18. października w szkole odbył się dzień pod hasłem „Działamy dla Planety”. W wykładach i warsztatach prowadzonych przez panie edukatorki z Fundacji „Zielona Akcja” oraz nauczycielki szkoły, panią Karolinę Jarząbek i Ewę Suchecką – wzięło udział 6 klas z rozszerzoną biologią i geografią, ale cała społeczność szkolna miała możliwość skorzystania w tym dniu ze zdrowych przekąsek w postaci jabłek i marchewek.
Oto krótkie podsumowanie tych działań zrobione przez Marcelinę Sikorzyńską z klasy II c.
Dwie pierwsze godziny, poświęcone były wykładom, które poprowadziły panie edukatorka z Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja”. Irena Krukowska-Szopa przedstawiła ciekawe fakty, definicje i badania naukowe dotyczące pogody i klimatu oraz jego zmiany, w Polsce i na świecie. Zaś pani Małgorzata Bochyńska usystematyzowała pozyskana na poprzednim wykładzie wiedzę, sprawdzając naszą świadomość w zakresie zmian klimatu. Kolejne godziny spędziliśmy na warsztatach, na temat wody, a także obserwacji pogodowych i klimatycznych. Robienie plakatów i interaktywne zabawy zdecydowanie umiliły nam czas. Ekologiczny dzień zakończyliśmy konkursem, którego wygranym okazał się Hubert Stęplewski z klasy 3c. Całe wydarzenie nie tylko znacznie wpłynęło na zwiększenie świadomości dotyczącej ocieplenia klimatu, ale też pokazało – jak samodzielnie temu zapobiegać.
Organizacja ekologicznego dnia pod hasłem „Działamy dla Planety” była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
Projekt działań opracowały panie Karolina Jarząbek i Ewa Suchecka.
Dziękujemy!
Tematyka zajęć
Wykłady
- Zmiany klimatu – wyzwania naszych czasów. Jak dostosować się do zmian klimatu lokalnie przy wykorzystaniu energii i zaangażowania społecznego?
- Przyroda łagodzi zmiany klimatu – wykorzystanie bioróżnorodności i właściwości retencyjnych w adaptacji do zmian klimatu
Warsztaty
- Zmiany klimatu – wyzwania naszych czasów” – Mój ślad wodny – jak mogę ograniczyć zużycie zasobów wody
- Przyroda łagodzi zmiany klimatu” – Zachowanie siedlisk warunkiem przetrwania zagrożonych gatunków
- Obserwacje i pomiary elementów pogody
- Jak moje wybory konsumenckie wpływają na stan środowiska
Szkolny konkurs wiedzy ekologicznej