W kręgu słowa
8 marca bieżącego roku z okazji szkolnych obchodów Dnia Humanisty uczniowie I LO spotkali się z panem Kazimierzem Sucharzewskim – najstarszym absolwentem szkoły – który tym razem nie występował w roli historyka pierwszych lat powojennej działalności placówki, lecz prezentował wiersze swojego autorstwa. Przeczytane utwory zawierają kilka wątków tematycznych: przyrodę ze szczególnym uwzględnieniem motywu kwiatów, życie codzienne, przyjaźń oraz miłość między mężczyzną i kobietą na przestrzeni lat. Cechami widocznymi we wszystkich wierszach Szacownego Autora są pogoda ducha, optymizm oraz zainteresowanie wszystkim, co nas otacza. Na pytanie, skąd czerpie inspirację twórczą, pan Kazimierz odpowiedział, że po prostu z życia, od napotkanych ludzi oraz z natury, którą uważnie obserwuje.
Jednakże nie był on jedynym twórcą prezentującym swoje dzieła, gdyż robiła to także młodzież, która pisze. Opowiadanie Elizy Kuleszy odczytała Kinga Warężak, natomiast osobiście w swój świat wyobraźni wprowadzili zebranych Angelika Zielińska oraz Arek Orawiec. Pan Kazimierz z dużym zainteresowaniem wysłuchał młodzieńczych utworów, wyrażając rzeczowe i celne komentarze na ich temat.
Młodzież bardzo pozytywnie odniosła się zarówno do osoby, jak i twórczości miłego gościa oraz kolegów’ wyrażając chęć wzięcia udziału w kolejnych sesjach twórczej pomysłowości.
W trakcie Dnia Humanisty nie zabrakło też innych spotkań ze słowem. Tym mówionym, ale też pisanym. Klasa II b pod opieką pani Zuzanny Mróz przedstawiła wyniki szkolnej ankiety na najczęściej używane słowa przez współczesną młodzież. Natomiast w trakcie wykładu prowadzonego przez panią Marię Idzik można było wiele się dowiedzieć na temat tendencji we współczesnym języku oraz tego, jak wyrazy zmieniają swoje znaczenie. Tymczasem zaprzyjaźniona od lat z naszą szkołą, tłumaczka i pisarka – pani Iwona Banach – po raz kolejny dzieliła się z młodzieżą swoimi radami i doświadczeniem w zakresie translacji tekstów.
Równie cennym doświadczeniem dla naszych licealistów były warsztaty prowadzone przez panią Zdzisławę Tubaj ze „Szkoły Szybkiego Czytania”. Jak sobie radzić z tekstem, jak go rozumieć i tworzyć mapy myśli – to umiejętności, które przydadzą się każdemu.
Dzień Humanisty był prawdziwą ucztą, nie tylko dla humanistów!
Dziękujemy nauczycielom-polonistom oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego dnia.
fot. B. Muszyński