Włoski tydzień w Polsce
Pożegnaliśmy naszych gości z Włoch. Tygodniowa wizyta uczniów i nauczycieli z Istituto d’Istruzione Superiore “G. Fortunato” z miejscowości Rionero in Vulture obfitowała w wiele wydarzeń, podczas których staraliśmy się wykorzystać ten czas na wspólne działania, zwiedzanie oraz wzajemne poznawanie. To trzecia już nasza szkolna wymiana z włoską szkołą w ramach programu „InterKultura”. Teraz czeka nas rewizyta we Włoszech, którą zaplanowaliśmy na wiosnę przyszłego roku.
26 licealistów z Włoch tradycyjnie mieszkało w domach naszych uczniów. Była to okazja do poznania życia rodzinnego, zwyczajów oraz polskiej kuchni. Przygotowany przez nas program wizyty był różnorodny i urozmaicony na tyle, by włoskim uczniom zaprezentować naszą szkołę, miasto, a także kraj. Nasi goście uczestniczyli w zajęciach szkolnych, w lekcjach języka polskiego i biologii, spotkali się z panem Dyrektorem Cezarym Czernatowiczem, a włoscy nauczyciele poprowadzili lekcję języka angielskiego. Wzajemnemu poznaniu sprzyjały warsztaty integracyjne w Centrum Integracji Kulturalnej oraz taneczno-plastyczne w Młodzieżowym Domu Kultury. Włosi zapoznali się także z techniką powstawania ceramiki w Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”, gdzie dodatkowo mieli okazję samemu ozdabiać naczynia tradycyjną metodą stempelkową. Warsztaty kulinarne w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych były szansą na samodzielne zrobienie pierogów i rogalików, które później zostały zjedzone na wspólnym obiedzie. Mimo niesprzyjającej pogody udało się też pokazać naszym gościom najważniejsze zabytki Bolesławca oraz zbiory Muzeum Ceramiki.
Dwa dni wizyty poświęciliśmy na wspólną podróż do Krakowa, zakończoną wizytą w obozie Auschwitz-Birkenau. Dawna stolica Polski zachwyciła naszych gości różnorodnością zabytków i niezwykłą atmosferą miasta, w którym szczególnie można odczuć bogactwo kultury i sztuki polskiej, ale duże wrażenie zrobiła też nietypowa lekcja muzealna w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, w której przyszło się zmierzyć z interpretacją sztuki współczesnej.
Wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau była smutną lekcją historii II wojny światowej, zarówno dla włoskiej, jak i polskiej młodzieży. Zapalone na rampie w Birkenau znicze – to symboliczny hołd złożony pamięci wszystkim ofiarom obozu.
Tygodniową wizytę naszych gości podsumowaliśmy już w Bolesławcu, wykorzystując ostatnie chwile na wspólną biesiadę w Pizzerii „Bella Italia”. Był tort, podziękowania, wręczanie własnoręcznie pomalowanej ceramiki.
W niedzielę, wczesnym rankiem – goście wyruszyli w powrotną podróż.
Grazie, arrivederci i do zobaczenia w kwietniu!
Składamy serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji wizyty naszych gości:
Paniom: Karolinie Jarząbek i Irminie Nowak
Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” – pani Urszuli Frąszczak – Matyjewicz
Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”
Muzeum Ceramiki – pani Dyrektor Annie Bober-Tubaj
Młodzieżowemu Domowi Kultury – pani Dyrektor Beacie Domereckiej
Zespołowi Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych- pani Dyrektor Laurze Słockiej-Przydróżnej
Cukierni „Nowa” – państwu Marzenie i Andrzejowi Laudańskim
Pizzerii „Bella Italia” w Bolesławcu
oraz Kacprowi Gąsiorowskiemu z klasy III e
Opiekunka wymiany: Barbara Jusypenko wraz z młodzieżą
więcej zdjęć w galerii na facebooku szkoły