Zakładamy Uczniowską Agencję Turystyczną
Miło nam poinformować, że na zaproszenie Saksońskiej Agencji Oświatowej rozpoczęliśmy kolejny, polsko-niemiecki projekt, tym razem pod nazwą „RegionalManagement. Kompetencje i perspektywy zawodowe w polsko-saksońskim przygraniczu”. Przez trzy lata będziemy wspólnie z młodzieżą z Polski i Niemiec zdobywać umiejętności w zakresie turystyki, kultury oraz edukacji.
Co to oznacza w praktyce? Nasza szkolna „firma uczniowska”, znana dawniej jako SWAT, a obecnie złożona z uczniów z klas I i II będzie się uczyć tego, jak być przedsiębiorczym, jak najlepiej promować walory turystyczne polsko-saksońskiego przygranicza, wreszcie jak organizować młodzieżowe wydarzenia kulturalne. Te i inne atrakcje czekają naszych licealistów, którzy już rozpoczęli pracę w projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska -Saksonia. Nasze działania wspierać będzie także Starostwo Powiatowe w Bolesławcu.
W ramach działań przewidziano wspólne warsztaty, wyjazdy studyjne, spotkania z ludźmi, którzy zawodowo zajmują się kulturą, promocją i turystyką, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Zaplanowano także m.in. Regionalne Targi Turystyczne w miastach uczestniczących w projekcie, Festiwal Kultury Młodzieżowej oraz Polsko-Saksońską Konferencję Młodych Menadżerów Kultury i Turystyki.
Będziemy pracować razem z rówieśnikami z:
ze strony polskiej:
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu
Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Bolesława Prusa w Żarach
ze strony niemieckiej:
Gimnazjum im. Johanna Wolfganga von Goethe w Bischofswerdzie
Augustum-Annen-Gimnazjum w Görlitz
oraz Gimnazjum im. Gottfrieda Ephraima Lessinga w Hoyerswerdzie
Niektóre z tych szkół już znamy, bo w poprzednich latach realizowaliśmy już wspólne projekty organizowane przez Saksońską Agencję Oświatową.
Cieszymy się także, że po raz kolejny koordynatorem projektu będzie zaprzyjaźniony z naszą szkołą pan Tomasz Jaśków z Saksońskiej Agencji Oświatowej.
Za nami pierwsze spotkanie robocze, które odbyło się 23 września w Görlitz, w pięknym i zabytkowym budynku Augustum-Annen-Gymnasium. Uczestniczyli w nim: Estera Walska (z kl. I F) i Olaf Kramarski ( z kl. I e), reprezentujący naszą Uczniowską Agencję Turystyczną (UAT) wraz z paniami: Katarzyną Żak i Anną Tarnachowicz, opiekunkami projektu. Podczas spotkania inaugurującego współpracę w projekcie był czas na poznanie innych uczniów i nauczycieli z Polski oraz Niemiec, prezentację działań oraz omówienie pierwszych zadań projektowych.
Później mieliśmy okazję uczestniczyć w multimedialnym zwiedzaniu zabytków industrialnych w Görlitz, przygotowanym przez uczniów z Augustum-Annen-Gymnasium.
Teraz rozpoczynamy przygotowania do kolejnego spotkania firm, tym razem na warsztatach w Lubaniu, które odbędą się w listopadzie. O działaniach firmy będziemy informować na stronie szkoły i, już wkrótce na korytarzach naszego liceum.