Nie boimy się „Zemsty”

Nie boimy się „Zemsty”

We wtorkowe przedpołudnie ponad 150 licealistów z wszystkich klas II oraz klasy I d obejrzało „Zemstę” Hrabiego Aleksandra Fredry w Teatrze Komedia we Wrocławiu. Wyjazd na spektakl to kontynuacja szkolnego programu spotkań teatralnych, w ramach których wszystkie klasy licealne mają możliwość oglądania przedstawień w renomowanych teatrach. Klasy I spotkały się już z dziełem Homera w spektaklu „Iliada. Wojna” wg A. Baricco w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, drugoklasiści z klasyką Fredry, za tydzień klasy III z twórczością Chopina w Operze Wrocławskiej.

Wrocławska „Zemsta” w reżyserii Wojciecha Dąbrowskiego i Pawła Okońskiego i spotkała się z niezwykle ciepłym i sympatycznym przyjęciem przez naszych uczniów. To zasługa tekstu komedii, ale przede wszystkim brawurowego aktorstwa.

jak czytamy na stronie Teatru Komedia :

Nasza „Zemsta” została zrealizowana w sposób klasyczny, wręcz akademicki. Zwróciliśmy szczególną uwagę na język między postaciami, charakterystyczny, barwny i błyskotliwy. Pieczołowicie staraliśmy się umiejscowić naszą sztukę w kontekście historycznych, kulturze obyczajów tamtych czasów. Dołożyliśmy starań aby nasi bohaterowie ubrani byli w sposób odpowiadający modzie tamtego okresu. Jednym słowem „Zemsta” w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Komedia, jeżeli chodzi o sposób inscenizacji, jest spektaklem, który próbuje przekazać naczelne myśli autora, ideę zawartą w utworze, jego pierwotny sens i cel powstania. Duch Aleksandra Fredry unosi się nad nami przez cały czas powstawania naszego przedstawienia.

Przed spektaklem odbyła się krótka prelekcja przygotowana przez Zakład Narodowy Ossolińskich,  która wprowadziła zarówno w najważniejsze fakty z życiorysu komediopisarza, jak też same okoliczności powstania „Zemsty”. Przy okazji dowiedzieliśmy się jakie są związki Aleksandra Fredry z Wrocławiem, skąd przybył słynny pomnik pisarza, który postanowiliśmy także odwiedzić po spektaklu, oraz w którym kościele znajduje się kciuk należący do Hrabiego. Warto dodać, że w zbiorach Zakładu Narodowego Ossolińskich można obejrzeć rękopisy wielu dzieł Fredry, w tym także „Zemsty”

Organizacją i logistyką wyjazdów naszych licealistów do teatrów zajmuje się Pani Irmina Nowak wraz z wychowawcami poszczególnych klas. Serdecznie dziękujemy.

Fredro2

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Wizyta w szkole partnerskiej w Portugalii

Wizyta w szkole partnerskiej w Portugalii

W dniach 11-15 listopada grupa 7 uczniów z klas III i IV z paniami Ewą Suchecką i Bogną Łasicą odwiedzała szkołę partnerską w Póvoa de Lanhoso w Portugalii, gdzie z jeszcze jedną partnerską szkołą z Hiszpanii uczestniczyła w zajęciach proponowanych przez gospodarzy w ramach programu Erasmus+...

O wolności nigdy dosyć!

O wolności nigdy dosyć!

Narodowe Święto Niepodległości to zawsze okazja do podniosłych słów, które uświadamiają nam, jak ważna jest wolna i niepodległa Ojczyzna. Tak też było i w tym roku, kiedy to klasa I B zaprosiła do szkolnej auli na akademię z okazji 11 listopada. Mieliśmy okazję wysłuchać lekcji historii, ale...

Aktualności sportowe, czyli większe i mniejsze sukcesy naszych reprezentacji.

Aktualności sportowe, czyli większe i mniejsze sukcesy naszych reprezentacji.

W ostatnim czasie nasi uczniowie reprezentowali szkołę w licznych zawodach sportowych. Drużyna piłkarska chłopców, mimo że nie zaznała goryczy porażki w  żadnym z meczów, w związku ze słabszym bilansem goli strzelonych i straconych musiała uznać wyższość rywala "zza miedzy" czyli ZSE i zajęła...