Lwów, jakiego nie znamy

Lwów, jakiego nie znamy

W niezwykłą podróż zabrał nas pan Tomasz Kuba Kozłowski, prezentując na spotkaniu z licealistami Lwów – miasto, którego bogata i złożona historia nierozerwalnie związana jest z Polską. Niekonwencjonalny i  wyjątkowo ciekawy wykład  zatytułowany  „Szalone pomysły naszych prapradziadków, czyli Lwów jakiego nie znacie” – była doskonałą okazją do pogłębienia i urozmaicenia wiedzy szczególnie młodych ludzi.  Licealiści z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści o niezwykłym mieście, w którym Ignacy Łukasiewicz wynalazł lampę naftową, a w 1894 roku na meczu piłkarskim rozegranym w trakcie Powszechnej Wystawy Krajowej padł pierwszy gol.

Właśnie fenomen Wystawy był jednym z głównych tematów prelekcji naszego Gościa, wzbogaconej prezentacją multimedialną. Powszechna Wystawa Krajowa we Lwowie, zorganizowana została w stulecie Insurekcji Kościuszkowskiej i była nie tylko wyrazem osiągnięć kulturalnych i gospodarczych Galicji, ale też wyrazem jej autonomii. Jedną z atrakcji było dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka – monumentalna „Panorama Racławicka”, która teraz jest atrakcją Wrocławia.

Prelekcja, w której mieliśmy możliwość uczestniczenia spotkała się z dużym zainteresowaniem zebranych w auli klas. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu niejeden uczeń postanowi jeszcze głębiej poszerzyć i urozmaicić swoją wiedzę na temat historii Kresów i pięknego miasta Lwów.

Do czego serdecznie zachęcamy.

Dziękujemy za piękną lekcję historii.

Spotkanie z panem Tomaszem Kubą Kozłowskim odbyło się w ramach zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe konferencji „PRZYBYLIŚMY – JESTEŚMY – BĘDZIEMY” – z okazji 70. rocznicy osadnictwa w powiecie bolesławieckim.

Tomasz Kuba Kozłowski

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Kuba Kozłowski – warszawiak nieco z przypadku, „lwowski syn, wnuk i prawnuk”, instruktor harcerski i popularyzator dziejów tego ruchu, kolekcjoner  okruchów przeszłości od ćwierć wieku gromadzący wszelkie „kresowiana” z nadzieją na powstanie Muzeum Kresów. Od 2009 roku koordynator programu „Warszawska Inicjatywa Kresowa” w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, w ramach którego organizuje wystawy, spotkania, promocje, pokazy filmowe, wykłady, zajęcia dla młodzieży. Autor kilkudziesięciu prezentacji z cyklu  „Opowieści z Kresów” poświęconego dziedzictwu kulturowo-historycznemu Ziem Wschodnich I i II Rzeczypospolitej. Wspólnie z Danutą Błahut-Biegańską autor wystawy plenerowej „Świat Kresów”.

materiał pochodzi ze strony: www.dsh.waw.pl/pl/8_832

Oprac . Klaudia Pruszyńska

archiwalne zdjęcia Powszechnej Wystawy Krajowej we Lwowie pochodzą ze strony :lvivcenter.org

Wystawa Krajowa1 Wystawa Krajowa2

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Podziękowania za serca

Podziękowania za serca

Grudzień był dla nas niezwykle aktywnym miesiącem. Cieszyliśmy się, że po raz kolejny, dzięki naszym akcjom pomocowym - mogliśmy sprawić radość innym. Tradycyjnie przygotowaliśmy "Szlachetną Paczkę", uczestniczyliśmy w "Bolesławieckiej Paczce Życzliwości", podarowaliśmy prezenty dla małych...

Mamy wielu autorów i chwalimy się nimi

Mamy wielu autorów i chwalimy się nimi

W nowo otwartej bibliotece (po niemal rocznych pracach remontowo-modernizacyjnych) można korzystać nie tylko z księgozbioru, ale także obejrzeć wystawy przygotowane przez panią Dorotę Chrzanowską-Florków. Jedna z nich jest poświęcona historii naszej szkolnej "skarbnicy książek", a druga...

Kolejne „Urodziny Patrona”

Kolejne "Urodziny Patrona"

17 grudnia, tradycyjnie już, świętowaliśmy całą społecznością szkolną urodziny Władysława Broniewskiego, patrona naszej szkoły. Celebrowały ją klasy I B oraz II B, pod czujnym okiem pań: Ewy Ołenicz-Bernackiej oraz Barbary Ostaszewskiej. Zanim zabraliśmy się w szkolnej auli, mogliśmy przywołać...