Między Nami Reporterami

Między Nami Reporterami

Grupa Czytam, więc jestem cykl spotkań z ludźmi książki zakończyła mocnym akcentem. Po tłumaczu (Iwona Banach), poecie (Ryszard Adam Gruchawka), autorce książek obyczajowych (Iwona Banach) i poczytnym autorze literatury dziecięcej (Grzegorz Kasdepke) przyszedł czas na spotkanie z twórcami kolejnego gatunku literackiego – reportażu. Zaprosili czterech niesamowitych, pozytywnie zakręconych ludzi, którzy przemierzali świat i dzielili się swoimi przeżyciami z czytelnikami. Ci, którzy przyszli na piątkowe spotkanie w bolesławieckim CIKu mieli okazję przeżyć niesamowitą przygodę, a raczej co najmniej cztery przygody.

 

reportazysciMałgorzata Szumska – „dziewczyna żywioł” zgodnie z tytułem poświęconego jej reportażu polskiego radia  – zabrała nas śladami swojej Babci Janki w podróż po Syberii. Była to, okraszona sporą porcją zdjęć, opowieść o miłości i pamięci. Przeszłość mieszała się z teraźniejszością, a dzisiejsza Rosja przeglądała się w złowrogim obliczu ZSRR.
W naszej bibliotece już w przyszłym tygodniu znajdzie się „Zielona sukienka” tej autorki z dedykacją dla naszych licealistów.
Tomasz Grzywaczewski – kolejny gość, z wykształcenia prawnik, a z pasji podróżnik i reporter. Gdyby nie pewna Opowieść  teraz zapewne pracowałby w jednej z dużych kancelarii radcowskich. W 2010 r. zainspirowany książką „Długi marsz” i historią Witolda Glińskiego zorganizował Long Walk PLUS Expedition – wyprawę śladami grupy więźniów, którzy w 1941 r. uciekli z sowieckiego łagru i pieszo dotarli z Syberii do Kalkuty w Indiach. Przez pół roku pieszo, konno i rowerem przemierzał Jakucję, Buriację, Mongolię, pustynie Gobi, Tybet i Himalaje.
 Robert „Robb” Maciąg – z wykształcenia pedagog specjalny, z pasji podróżnik, fotograf i bloger. Podwójny laureat Travellera – nagrody National Geographic oraz Podróżnik Roku miesięcznika Podróże. W 1997 wyruszył do Nepalu i od tego wszystko się zaczęło. Początkowo jeździł głównie autostopem, później przesiadł się na rower. W lutym 2004 rozpoczął samotną wyprawę podczas której przez pięć miesięcy pokonał na rowerze rozległe tereny Chin, górzyste obszary Wietnamu, piaszczysto-błotniste drogi Kambodży i dżunglę Laosu. Dysponując dziennym budżetem w wysokości zaledwie 25 złotych przejechał 7 tysięcy kilometrów. Jego dietę stanowiły ryż, makaron, ale także gotowane węże i koniki polne. W czasie podróży zrobił prawie 2 000 zdjęć i poznał tereny dalekie od centrów turystycznych.
 W 2006 roku wraz z żoną Anią wyjechali w długą drogę do Indii na złożonych samodzielnie rowerach. Podróż zajęła im piętnaście miesięcy, następnie ich wybór padł na legendarny Jedwabny Szlak, gdzie wyruszyli w 2010 roku. Na podstawie tych podróży powstały książki Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę, Rowerem w stronę Indii oraz Tysiąc szklanek herbaty. Spotkania na Jedwabnym Szlaku. Robert Maciąg jest również współautorem Podręcznika przygody rowerowej oraz Henryka Sytnera Wakacji na Dwóch Kółkach. Współtworzy również fundację Szkoły na Końcu Świata.
Na koniec została nam perełka – Łukasz Wierzbicki – redaktor, biografista, autor książek dla dzieci, podróżnik. Przyznam, że przed spotkaniem niewiele wiedziałam o tym pisarzu i opisy książek nie do końca do mnie przemawiały – ot autor książeczek dla dzieci.
Jego wystąpienie to małe przedstawienie teatru jednego aktora. Uwiódł  widzów dowcipem, grą aktorską i samą historią małego chłopca, który chciał pisać książki historyczne.
Rowerem i pieszo przez Czarny ląd oraz Mój Chłopiec, motor i ja – również na półkach naszej szkolnej biblioteki.

Te trzy książki to tylko taka namiastka uczty, jaką nam zgotowała grupa Czytam, więc jestem, dla tych co nie mogli przybyć.

Dziękujemy Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł”, które pomogło zorganizować to spotkanie.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Wizyta w szkole partnerskiej w Portugalii

Wizyta w szkole partnerskiej w Portugalii

W dniach 11-15 listopada grupa 7 uczniów z klas III i IV z paniami Ewą Suchecką i Bogną Łasicą odwiedzała szkołę partnerską w Póvoa de Lanhoso w Portugalii, gdzie z jeszcze jedną partnerską szkołą z Hiszpanii uczestniczyła w zajęciach proponowanych przez gospodarzy w ramach programu Erasmus+...

O wolności nigdy dosyć!

O wolności nigdy dosyć!

Narodowe Święto Niepodległości to zawsze okazja do podniosłych słów, które uświadamiają nam, jak ważna jest wolna i niepodległa Ojczyzna. Tak też było i w tym roku, kiedy to klasa I B zaprosiła do szkolnej auli na akademię z okazji 11 listopada. Mieliśmy okazję wysłuchać lekcji historii, ale...

Aktualności sportowe, czyli większe i mniejsze sukcesy naszych reprezentacji.

Aktualności sportowe, czyli większe i mniejsze sukcesy naszych reprezentacji.

W ostatnim czasie nasi uczniowie reprezentowali szkołę w licznych zawodach sportowych. Drużyna piłkarska chłopców, mimo że nie zaznała goryczy porażki w  żadnym z meczów, w związku ze słabszym bilansem goli strzelonych i straconych musiała uznać wyższość rywala "zza miedzy" czyli ZSE i zajęła...