Katalog online

katalog

 

 

 

 

 

MOL NET+ OPAC to publicznie dostępny katalog naszej biblioteki przeznaczony dla jej czytelników.

Logowanie i rejestracja

Jak zalogować się do katalogu biblioteki?

Aby móc zalogować się na swoje konto w katalogu, musisz najpierw podać swój adres e-mail osobie pracującej w bibliotece. Mail ten będzie Twoim loginem.

Potem wystarczy kliknąć w ikonkę kluczyka w prawym górnym rogu i zalogować się lub ustawić swoje hasło.

  • Jeśli logujesz się po raz pierwszy za pomocą tego e-maila, to kliknij „Załóż konto” i postępuj zgodnie z prezentowanymi wskazówkami. To umożliwi ustawienie hasła dla tego maila.

  • Jeśli masz już ustawione hasło dla tego e-maila, to możesz do razu zalogować się do katalogu biblioteki. Dla wszystkich programów w tym systemie logowania możesz używać tego samego loginu i hasła.

Na stronie głównej witryny znajdziesz wyszukiwanie oraz top-listy przedstawiające popularne tytuły (listy są aktualizowane codziennie).

Na górze znajdziesz nawigację, a w niej:

  1. Link do zestawień utworzonych przez bibliotekę,

  2. Przycisk pomocy (uruchamia krótki przewodnik po zawartości danej podstrony),

  3. Przycisk logowania się,

  4. Wybór języka witryny.

Po zalogowaniu otrzymujesz dostęp do dodatkowych funkcji związanych ze swoim profilem (historia i bieżące wypożyczenia, lista zaległości oraz wykonanych rezerwacji). Możliwość rezerwacji pojawi się przy egzemplarzach dopiero gdy będziesz zalogowany/a.

Wyszukiwanie

Do wyszukiwania w katalogu OPAC służy jedno pole wyszukiwawcze. Podczas wprowadzania poszukiwanej informacji system generuje automatyczne podpowiedzi. Po wprowadzeniu w pole wyszukiwania informacji kliknij ikonkę z lupą lub naciśnij na klawiaturze komputera Enter. Wybranie poszukiwanego hasła z listy podpowiedzi spowoduje wykonanie automatycznego wyszukiwania.

Możliwe jest zawężenie listy z wynikami wyszukiwania. Aby wykonać to:

  • przed uruchomieniem wyszukiwania – wybierz jeden z indeksów wyszukiwawczych: ‚Wszędzie’, ‚Autor’, ‚Tytuł’ lub ‚Temat’ (dostępnych obok ikonki lupy),

  • po uruchomieniu wyszukiwania – za pomocą tzw. facetów (filtrów) znajdujących się po lewej stronie listy wyników.

Naciśnięcie ikonki lupy bez wprowadzania hasła do wyszukania spowoduje pojawienie się listy wszystkich tytułów dostępnych w księgozbiorze biblioteki.

Filtrowanie wyników

Katalog Online pozwala na filtrowanie listy wyników wyszukiwania tak abyś mógł szybciej dotrzeć do poszukiwanego dzieła. Dostępne filtry wyszukiwawcze to:

  • Rodzaj dokumentu

  • Autor

  • Temat

  • Wydawca

  • Rok wydania

Można korzystać z kilku filtrów wyszukiwawczych jednocześnie. Wybrane przez Ciebie filtry są widoczne ponad listą wyników wyszukiwania.

Widoczna cyfra przy filtrze informuje o liczbie opisów bibliograficznych powiązanych z danym filtrem.

Opcja „Pokaż więcej” umożliwi zaprezentowanie większej liczby haseł w filtrach.

Zestawienia

Zestawienie to lista zawierająca tytuły książek, filmów, audiobooków itp. dotyczących jendego wspólnego tematu np. Kultury Japonii. Zestawienia są przygotowywane i publikowane w katalogu online przez bibliotekarzy.

Kliknięcie wybranego tytułu zestawienia spowoduje prezentację jego zawartości czyli wszystkich powiązanych z danym zestawieniem opisów bibliograficznych. Lista opisów jest stronicowana, przechodzenie do kolejnej strony jest możliwe poprzez korzystanie z opcji wyboru konkretnego numeru strony lub z przycisków „Poprzednia” i „Następna”.

Kliknięcie na tytuł zawarty w zestawieniu pozwoli na obejrzenie całego opisu bibliograficznego oraz ewentualne zarezerwowanie dostępnego egzemplarza.

Jak zmienić login?

Loginu (adresu mailowego) przypisanego do konta bibliotecznego nie można zmienić samodzielnie. Musisz podać nowy adres e-mail, którym chcesz się logować bibliotekarce (lub bibliotekarzowi).

Po zmianie maila przez bibliotekę ustaw nowe hasło tak jak poprzednio.

Profil użytkownika

„Twoje konto” zawiera wszystkie dane dotyczące Twojego konta bibliotecznego. Informacje te są dostępne po zalogowaniu się.

„Twoje konto” zawiera następujące zakładki:

  • Profil – czyli Twoje podstawowe dane.

  • Wypożyczenia – Twoje aktualne wypożyczenia.

  • Zaległości – lista Twoich zaległych tytułów.

  • Rezerwacje – lista zarezerwowanych przez Ciebie tytułów.

  • Historia wypożyczeń – lista wszystkich wypożyczanych przez Ciebie tytułów.

Rezerwacje

Rezerwacji podlega egzemplarz wybranego tytułu. Aby wykonać rezerwację musisz zalogować się, wyszukać interesujący Cię tytuł, a następnie przejść do listy egzemplarzy gdzie widoczny jest przycisk „Rezerwuj”.

Rezerwacja jest możliwa tylko wtedy, gdy wybrany egzemplarz jest dostępny.

Status Twojej rezerwacji, jak i termin jej wygaśnięcia będzie widoczny w Twoim koncie.

Podobne wpisy

Ranking Perspektyw - Licea Ogólnokształcące

Informacje pochodzą z Wikipedii Pierwszy ranking szkół „Perspektywy” przygotowały w roku 1992 i był to ranking szkół warszawskich (...). W 1998 roku podjęto decyzję o opublikowaniu pierwszego rankingu szkół wyższych, przygotowanego przy współpracy z uczelniami. Powołano Fundację Edukacyjną...

Ankieta dla klas I - Bezpieczeństwo w Internecie

Link do ankiety Młodzież w Internecie - obraz Powiatu Bolesławieckiego 2024

Procedura zmiany: klasy, przedmiotu rozszerzonego, języka.

I LO - Szkolna Procedura dokonania zmiany: profilu klasy, przedmiotu rozszerzonego, języka(kontynuacja lub podstawowy) Procedura zmiany profilu klasy, przedmiotu, języka 2023 Podanie o zmianę - klasy,przedmiotu, języka