Sezon teatralny – rozpoczęty

Sezon teatralny – rozpoczęty

Nasze szkolne spotkania wyjazdowe z teatrem w tym roku rozpoczęły wszystkie klasy drugie. Czwartego października ponad 120 drugoklasistów wraz z wychowawcami i polonistkami pojechało do Teatru im. Cypriana Kamila Norwida  w Jeleniej Górze na przedstawienie pt: „Damy i huzary”, w reżyserii Tomasza Grochoczyńskiego.Wybór repertuaru nie był przypadkowy, wszak twórczość Aleksandra Fredry, jednego z największych polskich dramatopisarzy dziewiętnastowiecznych – należy nie tylko do klasyki literatury, ale poprzez swój komediowy charakter, ciągle zaskakuje świeżością i mnogością interpretacji.

„Damy i huzary” to jedna z najzabawniejszych komedii Fredry, której treść ukazuje w zabawny sposób relacje damsko-męskie. Do domu Majora, w którym spędzali swój urlop huzarzy, przybywają trzy jego siostry z zamiarem wyswatania go z córką jednej z nich. W spektaklu w zabawny sposób pokazano jaki zamęt wprowadziły damy do męskiego świata. Przez większość przedstawienia trzy siostry zawiłymi przemowami, intrygami i podstępami próbowały nakłonić Majora do ślubu. Pani Orgonowa pod pozorami dobrych intencji chciała wydać swoją córkę Zosię za brata, ze względu na jego duży majątek. Za nic miała błagania córki, która nie chciała tego związku, ponieważ kochała innego…

Przedstawienie było zabawne i przyjemne w odbiorze. Ekspresja gry, energiczne dialogi i bieganina na scenie porywała każdego widza. Całości dopełniała dobra scenografia wraz z fantazyjnymi kostiumami huzarów i dam

op. Julia Zatylny (kl. II e)

Na stronie Teatru im. C. K. Norwida o spektaklu można przeczytać informację o inscenizacji:

„Takie właśnie, zrobione – jak to się mawia w środowiskowym żargonie – po bożemu, z nawiązującymi do epoki kostiumami i scenografią Małgorzaty Walusiak, będą „Damy i huzary” w realizacji wieloletniego profesora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Tomasza Grochoczyńskiego. Powrót, od czasu do czasu, do opartych na klasyce, podstawowych umiejętności warsztatowych aktora to znakomite ćwiczenie, procentujące także w inscenizacjach zgoła odmiennych. Norwidowcy będą nas mądrze bawić, popisując się, między innymi, mazurem w układzie legendy polskiego baletu Janiny Niesobskiej i pojedynkami z użyciem białej broni, w układaniu których specjalizuje się reżyser. Wiemy, że pozycja Fredrowska była w Jeleniej Górze od dawna oczekiwana. Spełniamy to życzenie.”

fot. ze strony nj24.pl

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Dzień otwarty – spotkania rodziców z nauczycielami

Dzień otwarty - spotkania rodziców z nauczycielami

Przypominamy, że 14 listopada, zgodnie z ustalonym harmonogramem odbywają się w szkole spotkania rodziców z wychowawcami i nauczycielami przedmiotów. Zapraszamy do szkoły od godziny 17.00. W wyjątkowych przypadkach o zmianie terminu lub godziny zostaniecie Państwo powiadomieni przez...

16 Nagród i 15 Stypendiów Starosty dla naszych uczniów i absolwentów. Gratulujemy!

16 Nagród i 15 Stypendiów Starosty dla naszych uczniów i absolwentów. Gratulujemy!

25 października w Teatrze Starym odbyła się Gala wręczenia Nagród - zwanych "Efebami" oraz Stypendiów Starosty Bolesławieckiego za osiągnięcia w roku szkolnym 2018/2019. Wśród 129 uczniów i absolwentów z całego powiatu aż 16 Nagród i 15 stypendiów trafiło do naszych licealistów. Imponuje fakt...

„Szlachetne zdrowie…”

"Szlachetne zdrowie..."

W piątek, 18 października obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. Organizacją akcji zajęło się szkolne Koło Ekologiczne i jego sympatycy, pod opieką pani Karoliny Jarząbek. Postawiliśmy w ten dzień na zdrowe żywienie i uświadomienie, w jaki sposób to, czym się odżywiamy...