Jak rozpoznać mowę nienawiści

Jak rozpoznać mowę nienawiści

W dniach 19-20.02.2019 r. we Wrocławiu odbyły się warsztaty pt. „Poznaj nieznane: Jak rozpoznać mowę nienawiści i jak jej przeciwdziałać” organizowanych przez Stowarzyszenie Różnorodności społecznej UP-DATE we Wrocławiu. Zajęcia miały charakter ćwiczeniowy. Skłaniały one do przemyśleń dotyczących własnej osoby oraz podejścia do różnego rodzaju inności. Zakres omawianych treści obejmował: tożsamość i postrzeganie samego siebie, mechanizmy i funkcjonowanie stereotypów, powstawanie uprzedzeń, dyskryminację i metody jej przeciwdziałania oraz mowę nienawiści – czym jest i jak jej przeciwdziałać.

Problemy poruszane na spotkaniu niestety coraz częściej występują w codziennym życiu. Nienawiść i krytyka odmienności występuje przede wszystkim w Internecie, gdzie użytkownicy czują się anonimowo i bezkarnie, często nie zdając sobie sprawy jak wielką krzywdę mogą wyrządzić osobie, do której kierują swoje wypowiedzi, tak naprawdę niewiele o niej wiedząc. Warto reagować na tego typu zachowania i nie dopuszczać do sytuacji, w których nie ma poszanowania dla godności drugiego człowieka. Ważne jest również przemyślenie, czym kierujemy się wydając osąd dotyczący danej osoby. Stereotypy występujące w społeczeństwie są zazwyczaj bardzo krzywdzące dla zbiorowości, których dotyczą, a bardzo często są one bezpodstawne lub dotyczą bardzo niewielkiej liczby osób z danej grupy. Otwartość i wyrozumiałość w stosunku do inności, która w żadnym stopniu nie zagraża pozostałym osobom, powinna być normą dla każdego z nas.

W warsztatach wzięły udział nauczycielki naszej szkoły Dorota Chrzanowska-Florków i Elżbieta Mieniek.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Ósmoklasiści i Gimnazjaliści – Zapraszamy na Dni Otwarte- 3/4 czerwca

Ósmoklasiści i Gimnazjaliści - Zapraszamy na Dni Otwarte- 3/4 czerwca

Warsztaty, spotkania z licealistami i nauczycielami, dobra zabawa, a przede wszystkim prezentacja oferty edukacyjnej. Zapraszamy na Dni Otwarte 3 czerwca - uczniowie klas 8 szkół podstawowych 4 czerwca - uczniowie klas III szkół gimnazjalnych Czekamy na Was już od 8 rano w auli...

UAT na Konferencji Młodych Menagerów Turystyki

UAT na Konferencji Młodych Menagerów Turystyki

29 maja, w Centrum integracji Kulturalnej odbędzie się międzynarodowa Konferencja Młodych Managerów Kultury i Turystyki, zorganizowana w ramach polsko- saksońskiego projektu Interreg LASuB RegionalManagement.  Wydarzenie to jest równocześnie podsumowaniem 3-letnich działań w ramach projektu...

Licealiści w Londynie i Paryżu

Licealiści w Londynie i Paryżu

W dniach od 12 do 18 kwietnia, grupa 26 osób z naszego liceum, pod opieką panów Leszka Idzikowskiego i Marcina Sobczyszyna odbyła ekscytującą podróż. W ciągu tygodnia zwiedzili stolice Wielkiej Brytanii i Francji. Oprócz wrażeń związanych z pobytem w Londynie i Paryżu, mieli okazję...