Jubileusz 70.lecia – Publikacja

Jubileusz 70.lecia – Publikacja

Z okazji Jubileuszu 70-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu Muzeum Ceramiki wydało obszerną publikację poświęconą historii szkoły, zawierającą wspomnienia dyrektorów, nauczycieli i absolwentów oraz ciekawostki z życia placówki. Książkę uzupełnia bogaty materiał ilustracyjny, na końcu umieszczono także aneksy i wykazy.

Zawartość publikacji podzielono na kilka działów, która poprzedzono wstępami: Dariusza Kwaśniewskiego (Starosty Bolesławieckiego w latach 2014-2016), Karola Stasika (Starosty Bolesławieckiego od 2016 r.) oraz Cezarego Czernatowicza (Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu od 2007 r.)

Historię I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu opracowali Edmund Maliński i Katarzyna Żak. W powstanie obszernego działu „I Liceum Ogólnokształcące – wyjątkowa szkoła”, w którym opisano specyficzne dla placówki zjawiska, takie jak: stypendium im. Heleny i Wincentego Tyrankiewiczów, program dydaktyczno-wychowawczy, współpraca szkoły z zagranicą, rozwinięty ruch olimpijski, działania biblioteki oraz nagrody i wyróżnienia włączyli się: Edmund Maliński, Małgorzata Pędlowska, Zuzanna Mróz i Dorota Chrzanowska-Florków. Ciekawostki z kronik szkolnych opracowała Katarzyna Żak.

Kolejne działy zawierają wspomnienia dawnych dyrektorów szkoły: Franciszka Kalisza, Zygmunta Brusiło, Waldemara Hankiewicza, Anny Banieckiej, spisane krótko przed śmiercią, oraz Stanisława Małkowskiego, a także nauczycieli wychowania fizycznego: Sławomira Respondka, Czesława Maślickiego i Zofii Sobczyszyn.

Obszerny dział poświęcono losom absolwentów. Wprowadzenie, zawierające tabelaryczne zestawienia uczelni, z którymi wiązali się abiturienci I LO opracowała Barbara Pasierbiewicz. Swoimi wspomnieniami z czasów szkolnych podzielili się: Kazimierz Sucharzewski, Teresa Czarnecka, Barbara Marczuk-Szwed, Ewa Ołenicz-Bernacka, Janusz Moniatowicz, Mariusz Dworsatschek, Małgorzata Juda-Mieloch, Katarzyna Filipowicz, Przemysław Filipowicz, Ewa Obajtek oraz Sławomir Gortych.

W publikacji znalazł się także dział poświęcony pamięci zmarłych nauczycieli: Wincentego Tyrankiewicza (oprac. Edmund Maliński), Heleny Tyrankiewicz (oprac. Edmund Maliński), Stefanii Tajcher (oprac. Maria Sobolska), Józefa Gałkiewicza (oprac. Maria Sobolska), Wiktorii Gałkiewicz (oprac. Maria Sobolska), Walerii Bocian (oprac. Ewa Ołenicz-Bernacka), Jolanty Ajlikow-Czarneckiej (oprac. Tadeusz Orawiec), Janiny Jędrzejewskiej (oprac. Iwona Jędrzejewska-Dudek), Bernarda Cichorzewskiego (oprac. Stanisław Małkowski), Andrzeja Idzika (oprac. Katarzyna Żak) oraz Anny Banieckiej (oprac. Agata Bojanowska, Ewa Ołenicz-Bernacka).

W publikacji umieszczono także „Licealny alfabet”, opracowany „z przymrużeniem oka” przez Katarzynę Żak. Na końcu znalazły się aneksy, przygotowane przez Urszulę Modzelewską i Bronisławę Krotewicz, zawierające: wykaz członków kadry pedagogicznej, pracowników administracji oraz pracowników obsługi; laureatów stypendium im. H. i W. Tyrankiewiczów; laureatów i finalistów olimpiad i konkursów szczebla centralnego w latach 1956-2016 oraz wykaz absolwentów szkoły w latach 1949-2016.

Niewątpliwy walor publikacji stanowi duża ilość barwnych oraz czarno-białych fotografii, dokumentujących życie szkoły. Szczególnie cenne są wczesne zdjęcia z lat 50. XX w.

Publikacja została wydana przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu na zlecenia I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu przy wsparciu Powiatu Bolesławieckiego oraz bolesławieckich firm: Gerresheimer Bolesławiec S.A oraz Amper B. – Hurtownia Elektrotechniczna. Graficzny projekt publikacji opracował Grzegorz Matoryn.

inf. Muzeum Ceramiki

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Wizyta w szkole partnerskiej w Portugalii

Wizyta w szkole partnerskiej w Portugalii

W dniach 11-15 listopada grupa 7 uczniów z klas III i IV z paniami Ewą Suchecką i Bogną Łasicą odwiedzała szkołę partnerską w Póvoa de Lanhoso w Portugalii, gdzie z jeszcze jedną partnerską szkołą z Hiszpanii uczestniczyła w zajęciach proponowanych przez gospodarzy w ramach programu Erasmus+...

O wolności nigdy dosyć!

O wolności nigdy dosyć!

Narodowe Święto Niepodległości to zawsze okazja do podniosłych słów, które uświadamiają nam, jak ważna jest wolna i niepodległa Ojczyzna. Tak też było i w tym roku, kiedy to klasa I B zaprosiła do szkolnej auli na akademię z okazji 11 listopada. Mieliśmy okazję wysłuchać lekcji historii, ale...

Aktualności sportowe, czyli większe i mniejsze sukcesy naszych reprezentacji.

Aktualności sportowe, czyli większe i mniejsze sukcesy naszych reprezentacji.

W ostatnim czasie nasi uczniowie reprezentowali szkołę w licznych zawodach sportowych. Drużyna piłkarska chłopców, mimo że nie zaznała goryczy porażki w  żadnym z meczów, w związku ze słabszym bilansem goli strzelonych i straconych musiała uznać wyższość rywala "zza miedzy" czyli ZSE i zajęła...