Dolnośląski Festiwal Nauki ponownie w naszej szkole

Dolnośląski Festiwal Nauki ponownie w naszej szkole

Jubileuszowa – XX edycja – Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odbędzie się pod hasłem „Nauka bez granic” 

17-slogan

Znamy już program bolesławieckiej edycji Dolnośląskiego Fastiwalu Nauki:

17.10.2017 WTOREK

 1. Atrakcyjność fizyczna człowieka jako sygnał biologiczny – Dr Marta Sochocka –
 • Każdego dnia mijamy na ulicy tysiące osób, jednak nie każda z nich wydaje nam się atrakcyjna. Dobieramy się jednak w pary, choć czasem zupełnie nie potrafimy wyjaśnić, dlaczego zainteresowała nas dana osoba. Czym zatem jest atrakcyjność? Co decyduje o tym, że pewni ludzie są postrzegani jako atrakcyjni partnerzy a inni nie? Czym kierują się kobiety w wyborze mężczyzny, a czym mężczyźni w wyborze kobiet? Czy to prawda, że o doborze partnera na przyszłość decydują feromony, a ludzie potrafią po zapachu rozpoznać jakość genetyczną potencjalnego partnera? I co to tak naprawdę są dobre geny? W ocenie atrakcyjności drugiego człowieka największe znaczenie odgrywa wygląd zewnętrzny. W trakcie wykładu opowiemy o biologicznym znaczeniu atrakcyjności twarzy, kształtu ciała, jego zapachu, koloru oczu, długości włosów u kobiet, zarostu twarzy u mężczyzn i innych cechach fizycznych. Pokażemy, dlaczego piękno ludzkiego ciała, jest dziś przedmiotem zainteresowania biologów ewolucyjnych i ekologów behawioralnych.
 1. Nowoczesne odżywianie, czyli jak zmienić własne środowisko żywieniowe i hormonalne – Dr Marta Sochocka
 • Wykład przedstawia najbardziej podstawowe, ale także nowoczesne porady na temat tego, jak zmienić nawyki żywieniowe własne oraz dzieci, tak aby stworzyć bezpieczny dom, w którym zdrowa żywność jest na stole każdego dnia. Omówiony będzie temat cukru dodawanego do różnych produktów żywnościowych, oraz sprawa błonnika, który występuje w postaci dwóch odmian, zupełnie inaczej wpływających na nasz organizm i zdrowie. Wreszcie poruszona zostanie kwestia hormonów, które regulują nasz metabolizm i w jaki sposób prawidłowo się odżywiać, aby tę cenna równowagę hormonalna zachować na całe życie
 1. Rodzina, której przyznano 5 Nagród Nobla – Dr hab. Kazimierz Orzechowski, prof. UWr –
  • W 150 rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie przedstawię historię odkryć dokonanych przez naszą wielka rodaczkę, opowiem również o dokonaniach jej męża Piotra, córki Ireny i zięcia Fryderyka. Wykład będzie ilustrowany prostymi doświadczeniami
 1. Gra ekonomiczna Liderzy Europy – Katarzyna Nastalska, Diana Izydorczyk Bank Zachodni WBK S.A.
  • Drużynowa gra ekonomiczna (planszowa) LIDERZY EUROPY. Uczniowie wyruszają z Warszawy poprzez stolice Europejskie. Maja do wyboru 2 transporty (ceną za transport jest odpowiedz na pytanie). W miastach rozwiązują zadania matematyczne. Wygrywa grupa która zbierze jak największą ilość punktów.
 1. Jak przełknąć recenzyjną żabę – Iwona Banach
  • Wielu uczniów prowadzi blogi, wielu czyta też książki, z połączenia tych dwóch pasji powstają często blogi książkowe. Recenzowanie książek samo w sobie jest pasjonujące, ale czasami zdarza się, że musimy zrecenzować książkę, która nam się nie spodobała. Najłatwiej byłoby nie napisać nic, ale w życiu zdarzają się sytuacje, że taka „ucieczka” jest niemożliwa. Jak więc napisać recenzję książki, która nie przypadała nam do gustu, ba zupełnie nam się nie spodobała, a równocześnie nie obrazić autora i nie podciąć mu skrzydeł, nie narazić się wydawnictwu i nie wyjść na chama.
  1. Żywe Muzeum Ceramiki – Małgorzata Smoleńska-Szewczyk – Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz ul.  Gdańska 30 Bolesławiec
 • Wszystkie osoby, które chcą poznać bolesławieckie tradycje garncarskie, już od  ponad wieku rozsławiające nasze miasto na  całym świecie, zapraszamy do  zwiedzania naszego zakładu. Obejmuje ono wszystkie etapy produkcji i pozwala z  bliska przyjrzeć się, w  jaki sposób powstaje nasza ceramika. Wraz z  naszym przewodnikiem (podczas rezerwacji można zamówić zwiedzanie z  przewodnikiem mówiącym po  polsku, niemiecku lub angielsku) obejrzą Państwo wszystkie etapy tworzenia naczyń kamionkowych, począwszy od  wytworzenia masy ceramicznej, poprzez proces odlewu form, ręczne toczenie, oczyszczanie, wypalanie, zdobienie, szkliwienie, po  ostateczny, drugi wypał kamionkowych naczyń.
 1. Nie tylko pigułki – rola apteki w dawnym mieście – Mgr Anna Puk – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
   • Prelekcja połączona z Interaktywnym pokazem części wystawy stałej – Dawnej apteki. Słuchacze będą mogli się dowiedzieć jakie zadania spełniały dawniej apteki, jakie były obowiązki i przywileje aptekarzy, czym w aptekach handlowano.

 1. Techniki zdobienia ceramiki wczoraj i dziś – Mgr Barbara Glinkowska – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

 • Prelekcja połączona z pokazem na ekspozycji stałej Działu Ceramiki na temat różnych technik dekorowania ceramiki ze szczególnym naciskiem na fizyczne i chemiczne zjawiska technologiczne w trakcie tych procesów.

 1. Ewangelicy i Katolicy – nie zawsze wrogowie – Mgr Tadeusz Orawiec – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

 • Prelekcja na temat dwuwyznaniowego charakteru społeczności zamieszkującej powiat bolesławiecki w czasach od XVI do XX wieku i konsekwencji tej sytuacji dla kultury regionu, zakończona dyskusją o wpływie powyższego stanu na współczesny obraz ziemi bolesławieckiej.

18.10.2017 ŚRODA

 1. W świecie pokazów chemicznych – Dr hab. inż. Joanna Cabaj
  • W trakcie pokazu zaprezentowane zostaną atrakcyjne doświadczenia chemiczne. Efekty, które towarzyszą każdemu publicznemu pokazowi doświadczeń chemicznych podkreślają atmosferę i pobudzają pragnienie wiedzy. W związku z tym głównym celem prezentacji jest przedstawienie i omówienie wybranych doświadczeń chemicznych, szczególnie atrakcyjnych ze względu na efekty barwne, świetlne i cieplne.
 1. Chemia kompozycji zapachowych – Prof. dr hab. Jadwiga Sołoducho
  • Przez zapach do serca…ale również do nadawania odpowiedniego aromatu różnym wyrobom i przedmiotom,  otoczeniu człowieka.
 1. Woda – najbardziej niezwykła substancja na Ziemi – Artur Rokosa
  • Woda – najbardziej rozpowszechniona substancja na Ziemi. Zna ją każdy, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z jej niezwykłych właściwości. Wykład w przystępny sposób prezentuje różne zagadnienia związane z wodą, jej właściwościami fizycznymi oraz znaczeniem dla człowieka i przyrody. Wykład wzbogacony jest pokazami doświadczeń fizycznych.

 1. Teatr i Ja – Aneta Ćwieluch MDK im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu
  • Warsztaty teatralne mają na celu zachęcić do rozwijania swoich uzdolnień oraz zainteresować teatrem, jego historią oraz obszarami kultury z nim związanymi. Uczestnik warsztatów nie tylko będzie mógł posłuchać, zobaczyć ale także aktywnie uczestniczyć w zajęciach
 1. Dwa uderzenia od jednego kamienia (deux coups d’une pierre) – upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – – Iwona Banach, Leszek Idzikowski, Małgorzata Pędlowska
  • Tłumacz tłumaczowi nie równy i wcale nie chodzi o samą wiedzę, ale i o podejście do materii języka. Opowiemy o tym jakim zabawianym koszmarkiem bywa tłumacz automatyczny. Jak można coś z niego wydusić i dlaczego to czasami potrzebne, jakie dziwne przypadki zdarzają się w tłumaczeniach z różnych języków i znaleźć coś czego nie ma, a niestety trzeba to znaleźć. O idiomach i ich znaczeniu, o związkach frazeologicznych w rożnych językach, o „fałszywych przyjaciołach”, oraz o tym kto do czego się najbardziej nadaje – czyli nauka języka, tłumaczenie śrubek, instrukcji, poezji i fantastyki… Z czterech języków, francuskiego, włoskiego, angielskiego i niemieckiego
 1. O teatrze w Teatrze – Aneta Ćwieluch MDK im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu
  • Wykład na temat historii teatru z prezentacją multimedialną oraz zwiedzanie Teatru Starego w Bolesławcu, spektakl przygotowany przez Pracownię Teatralna FormaT MDK

 

Zapraszamy serdecznie.

Zapisy na tegoroczne imrezy festiwalowe przjmujemy od września.

 Tak było w zeszłym roku

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Tenisiści stołowi grali w finale strefy

Tenisiści stołowi grali w finale strefy

Nasi uczniowie: Janek Dziuba i Janek Goleński, reprezentowali szkołę w Fiale Strefy Jeleniogórskiej w Tenisie Stołowym. DO zawodów przystąpiło 7 szkolnych drużyn tenisowych: dwie z Lubania, i po jednej z Kamiennej Góry, Jeleniej Góry, Lwówka Śląskiego, Zgorzelca i Bolesławca. Nasi tenisiści...

15 medali – basen w Kamiennej Górze zdobyty

15 medali - basen w Kamiennej Górze zdobyty

Dnia 7 lutego 2018 roku nasi pływacy wrócili z Kamiennej Góry z 16 medalami Mistrzostw Strefy Jeleniogórskiej w Pływaniu Drużynowym. Reprezentacje dziewcząt i chłopców składały się z ośmiu zawodniczek i zawodników. Każdy uczestnik startował indywidualnie i w sztafecie. Zawody rozpoczął wyścig...

Nasz mistrz szachowy

Nasz mistrz szachowy

Kacper Grela, uczeń klasy III a  odniósł kolejne zwycięstwo w tej dyscyplinie, tym razem w XVII międzynarodowym turnieju "Marienbad Open" w czeskich Mariańskich Łaźniach, który odbył się w dniach 20-27 stycznia 2018. Do rywalizacji przystąpiło 109 zawodników z 15 państw (  Austrii, Chorwacji...